See ilmanvaihtolaite on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ilmanvaihto",
"3": "laite"
},
"expansion": "ilmanvaihto + laite",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "ilmanvaihto + laite",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaite",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaite",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaittein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ilmanvaihtolaite",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ilmanvaihtolaite",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ilmanvaihtolai",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"ventilation device"
],
"id": "en-ilmanvaihtolaite-fi-noun-PL71OAJP",
"links": [
[
"air",
"air"
],
[
"ventilation",
"ventilation"
],
[
"device",
"device"
]
],
"qualifier": "air",
"raw_glosses": [
"(air) ventilation device"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈilmɑnˌʋɑi̯htoˌlɑi̯teˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈilmɑ̝nˌʋɑ̝i̯ht̪o̞ˌlɑ̝i̯t̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑite"
}
],
"word": "ilmanvaihtolaite"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "ilmanvaihto",
"3": "laite"
},
"expansion": "ilmanvaihto + laite",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "ilmanvaihto + laite",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaite",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaite",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaittein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "ilmanvaihtolaitteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ilmanvaihtolaite",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ilmanvaihtolaite",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ilmanvaihtolai",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 6-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑite",
"Rhymes:Finnish/ɑite/6 syllables"
],
"glosses": [
"ventilation device"
],
"links": [
[
"air",
"air"
],
[
"ventilation",
"ventilation"
],
[
"device",
"device"
]
],
"qualifier": "air",
"raw_glosses": [
"(air) ventilation device"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈilmɑnˌʋɑi̯htoˌlɑi̯teˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈilmɑ̝nˌʋɑ̝i̯ht̪o̞ˌlɑ̝i̯t̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-ɑite"
}
],
"word": "ilmanvaihtolaite"
}
Download raw JSONL data for ilmanvaihtolaite meaning in All languages combined (22.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.